zvacniri puternice abdomen

Refluxul gastroesofagian

Postata de Mitzy14051989 cu 10 ani in urma.

Buna. am rugamintea daca ma puteti ajuta cu raspunsul la urmatoarea intrebare. de 2 zile am in continuu pulsatii foarte puternice in stomac. Zvacneste foarte tare, daca te uiti atent se observa fara nici o problema. este posibil sa fie o gastrita, sau probleme de stomac? Menionez ca in ultima perioada am tinut o cura de slabire bazata pe proteine, lacate, carne foarte sp***a. Sau exista posibilitatea unui copil, intradevar am intretinut relatii sexuale neprotejate, insa ciclul menstrual imi vine normal, iar testele au iesit negatv. ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna dimineata. Manifestarile descrise par a tine de peretele abdominal (spasme musculare?) care pot fi tributare unui deficit vitaminic (grup B), electrolitic (calciu, magneziu) in contextul curei de slabire. Sunt necesare investigatii paraclinice, consult medical si o alimentatie echilibrata. Multa sanatate!

Mitzy14051989

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns. Tocmai mi-am facut unele analize, voi merge marti la un consult, pentru interpretare. ideea este ca nu inteleg de ce nu ma doare nimic. pur si simplu parca imi bate inima foarte tare in stomac, non-stop reflectandu-se in exterior. Exista posibilitatea sa fie vorba de o sarcina si sa fie inima copilului? Ma gandesc ca in cazul unei sarcini, testele ar fi aratat faptul ca sunt insarcinata, iar ciclul menstrual mi-a venit normal. O sa fac o analiza de sange si in acest sens.

Adrienne

acum 10 ani

Atunci cand exista tulburari de ritm cardiac [ aritmii cardiace ], acestea pot fi resimtite [ in unele cazuri ] si la nivelul stomacului . Ar fi bine sa faci un control la un cabinet de cardiologie.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

La unele persoane, in special cele slabe, se pot simti pulsatiile arterei aorte abdominale ( bataile inimii transmise pe vase), situatie ce nu implica motive de ingrijorare. Este recomandat, totusi, sa fiti evaluat de catre medicul internist.

claudiamihai111

acum 7 ani

am urmatoarele simptome, senzatie burta umflata, amortire picioare, ceata pe ochi, obosesc repede, ma inteapa, stanga jos abdomen, ameteli, imi simt burta umflata, urinez des ce poate fii?multumesc
si parca umbla ceva in abdomen,mentionez ca sunt la menopauza de 4 ani
multumesc

Utilizator11605993269

acum 3 ani

Am şi eu nevoie de un sfat,mă lupt cu bătăile de inimă din burtă pe orice parte mă aşez mi se pare că acolo sunt şi ele,întra-devăr nu am avut menstruatie luna aceasta iar în celelalte lui îmi veneau neregulat ceea ce la mine nu se intampla asta,să fiu sinceră nici nu am curajul să fac un test

Ana

acum un an

Și la mine e la fel în perioada asta și nu am făcut s**, mi-e frică de mor