urgenta

Refluxul gastroesofagian

Postata de hadar cu 12 ani in urma.

Buna seara.Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.De aproape 3 saptamani sotul meu este foarte balonat, nu poate repira bine din cauza asta,are dureri la atingerea abdomenului si o tuse seaca severa.Nu poate dormi nici noaptea din cauza balonarii

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 12 ani

Ar putea fi vorba despre o afectiune gastro-intestinala. Pana ajunge la un medic gastroenterolog, recomandat, pentru aceste simptome,este ESPUMISAN.Multa sanatate si nu intarzia prea mult vizita la medic.

hadar

acum 12 ani

Multumesc pentru sfat.O zi buna.

hadar

acum 12 ani

MULTUMESC PENTRU SFAT.O ZI BUNA SA AVETI.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Meteorismul (balonare ) este intilnit in unele afectiuni cum ar fi enterocolita, colecistita, constipatie, boli de ficat sau pancreas. Alte cauze ale meteorismului abdominal sunt ingestia de aer prin masticatie deficitara, faringite cronice, fumat excesiv, tensiune nervoasa, vorbitul in timpul mesei, alimente gazoase; exces de gaze in colon care poate aparea prin procese de fermentatie, toate produse prin indigestie sau tratament antibiotic indelungat; deficit in resorbtia gazelor din intestin si deficient e de eliminare a gazelor.
Ar fi bine sa apelati la medicul de familie, eventual la un gastroenterolog.

hadar

acum 12 ani

Am apelat la un gastroenterolog ,i-a cerut sa faca o tomografie abdominala,a facut-o ieri si Luni vom afla ce are.Multumesc pentru sfat

adisilvi

acum 10 ani

ce a avut? cum ati rezolvat?