unde pot efectua o esofagoscopie transnazala?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Anamaria cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Si eu sufar de reflux, am disfagie si dureri la nivelul esofagului superior, sub tiroida. Acum un an am facut endoscopie superioara clasica si am urmat tratament cu Nexium si Motilium timp de 3 luni, dar fara rezultat. Nu as mai vrea sa repet endoscopia clasica, ci as dori sa fac doar esofagoscopie cu tub subtire, care se introduce prin nas (am vazut pe youtube la americani cum se efectueaza). Se face la noi in Romania in vreun cabinet?
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 13 ani

Ce va foloseste o alta forma de endoscopie daca medicamentele pe care le primiti nu va vindeca ?
Si cu alta forma de endoscopie, tot aceleasi medicamente le primiti si din nefericire medicamentele de mai sus nu au cum vindece pe nimeni caci au fost fabricate cu alt scop si acest lucru este scris chiar pe hartia insotitoare.
Practic aceste medicamente nu impiedica decat aparitia anumitor simptome, pe care nu le mai simtitim, dar de vindecat cu aceste medicamente este un lucru imposibil in vecii vecilor.

Cel mai intelept lucru ar fi sa apelati la niste medicamente care vindeca. Poate incercati ceva naturist, homeopat, ceva care vindeca pe cale naturala fara a masca numai niste simptome doar atata vreme cat luati medicamentele. Boala aceea are si ea o cauza anume si atata vreme cat
nu se trateaza cauza putei lua tone de medicamente si puteti face endoscopii chiar neinvazive a la
Star Trek. Corpul va spune in plus daca v-ati vindecat si fara nici o endoscopie.
Nu trebuie sa va mirati deci ca Nexium si Motilium nu au dat nici un rezultat dupa 3 luni. Asta se intampla la toti pacientii care le iau. Nu vreau deloc sa va descurajez, ci doar sa va deschid un pic ochii.

Cristian

acum 8 ani

Salut...cum te mai simți? Și eu simt ceva sub tiroida și vroiam sa știu dacă s-a îmbunătățit cumva starea ta?