tratament si regim in gastrita acuta

Refluxul gastroesofagian Gastrita cu hemoragie

Postata de membru233641 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,va deranjez iara cu o alta problema ,gastrita acuta descoperita acum doi ani,si am avut o perioada de liniste,dar acum de cateva zile ma supara foarte rau,nustiu ce trebuie sa mai mananc si nici tratament de care sa mai iau.Va rog daca stie cineva ce fel de tratament sa mai urmez ca de altfel ce regim,Mentionez ca am urmat tratament cu PANTOPRAZOLO 20mg,sau poate gasesc ceva pe baza naturista.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

colnago

acum 11 ani

Buna ziua.
Pe linga tratamentul medicamentuos si regim alimentar puteti apela cu incredere la efectele benefice ale bauturii bioactive Tahitian Noni, cel original. Nu este medicament, nu are contraindicatii. Insa se foloseste doar ca adjuvant, ca tratament complementar, naturist.
Va doresc sanatate

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa repetati endoscopia digestiva superioara pentru a vedea daca este vorba tot de gastrita sau de ulcer; astfel, veti beneficia de recomandari adecvate.

Anca

acum 11 ani

Ar trebui sa faceti o analiza,sa vedeti daca aveti Helicobacter pilori.in caz ca testul iese pozitiv,exista o terapie specifica ,care o poate prescrie medicul de familie.Doza de Pantoprazol zilnica este de 40-80mg pe zi,nici intr-un caz de 20 mg(subdozaj),timp de 7 zile macar.daca durerile nu inceteaza,mergeti la un specialist gastroenterolog.

lili

acum 11 ani

eu am doar un inceput de gastrita ( am fost la Medsana, la dl dr Paul Dragomir), dar incerc sa mananc fara prajeli, sosuri, fara multe dulcuri, sucuri acidulate, cafea - doar o ceasca dimineata; asa ca incerc sa mananc alimente fierte, coapte si fara multe condimente.

Naturopata Madrid

acum 11 ani

Buna ziua, membru 233641

Acum 20 de ani am avut aceasi problema ca dvs, am urmat un regim de dezintoxicare si am baut pe langa acesta macerat de pelin in rachiu de casa... de vreo 11 ani sunt medic naturopat si am avut diferite persoane care au avut rezultat cu acest tratament.

Scrietimi pe adresa: [email protected], pentru a va facilita tratamentul amanuntit.

Va doresc insanatosire grabnica.

enica emilia

acum 10 ani

diagnostic- gastrita granulara antrals,esofag normal,duoden D2 normal,stomac-mucoasa antrala eritematoasa cu aspect fin granular va rog frumos daca imi puteti da un sfat pentru acest diagnostic,un regim alimentar,nu maninc prajeli sau mincare cu sos,gatesc in fiecare zi de obicei peste la cuptor sau gratar si legume inabusite,va multumesc mult

craciun laura

acum 10 ani

si eu am gastrita acuta ce regim imi recomandati