timp de vindecare a esofagului

Refluxul gastroesofagian

Postata de Liana Emilia Trica cu 10 ani in urma.

Vroiam sa stiu timpul de vindecare a inflamatiei esofagului, si care tratament da cel mai bun rezultat cel cu pastile sau intravenos.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Daca este vorba de o esofagita, tratamentul poate dura 4-6 saptamani. Dupa aceasta perioada, este indicat sa repetati endoscopia digestiva superioara pentru evaluare.

Liana Emilia Trica

acum 10 ani

Sa zicem din fericire nu este vorba de mine, dar am pe tatal meu in situatia aceasta. El este internat de 6 zile in spital si i se administraza perfuzii si nu are voie sa manance (decat dimineata foarte putin si multe ceaiuri in timpul zilei), i s-a spus ca esofagul este iritat/inflamat, simptomele lui au fost ca nu putea inghiti mancarea nu avea nici un fel de durere si nici acuma nu are, doar ca a slabit din cauza ca nu putea inghiti.Totul a pornit de la o gastrita pe care il supara, iar medicul i-a recomandat Gaviscon, dupa ce a luat acest medicament s-a simtit bine dar a inceput sa nu mai poata inghiti bine mancarea. A stat asa o perioada si a si slabit dupa care a mers la un medic si i s-a facut endoscopia, iar acolo au vazut esofagul iritat/inflamat, l-au internat imediat (mentionez ca el lucreaza in Italia si acolo este internat). De aceea vroiam sa va intreb c-am cate zile aproximativ de spitalizare are nevoie pt rezolvarea problemei daca se face tratamentul descris mai sus? Se poate ajunge si la operatie? Va multumesc anticipat!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este dificil de spus numai din descrierea dumneavostra. Medicul curant este cel care poate furmiza informatiile necesare. Poate este mai mult decat o simpla inflamatie a esofagului...

Liana Emilia Trica

acum 10 ani

Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului, am uitat sa mentionez faptul ca i-au facut si investigatia cu sulfat de bariu si au spus ca este bine nu sunt anomali si multe alte analize (de sange etc), mai urmeaza ca vineri sa ii mai faca o endoscopie. Pe mine ma interesa ca timp de vindecare aproximativ. Va multumesc!

Mihai Bogdan

acum 2 ani

Eu la fel probleme de esofag reflux. Ce medicamente.