stomac

Refluxul gastroesofagian

Postata de gusty_augustina cu 12 ani in urma.

am fost depistata cu pliuri ingrosate,nu stiu ce inseamna?ce medicamente?trbuie sa m-ai iau,am dureri insuportabile

Raspunsuri (3)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Pliurile gastrice ingrosate diagnosticate la radioscopia cu bariu sau la endoscopie sunt consecinta inflamatiei data de cele mai multe ori de hiperaciditatea gastrica in conditiile scaderii apararii mucoase gastrice. Orice explorare ati fi facut trebuie interpretata de un gastroenterolog. In principiu se recomanda o dieta asociata cu o medicatie antisecretorie gastrica.

gusty_augustina

acum 12 ani

va multumesc,doctorul mi-a prescris ospamos1000mg,lekoklar500mg ,omeran20mg le iau mereu dar am dureri mari si imi vine dimineata pe nemancat sa vomit

Dr. Achitei

acum 12 ani

Acesta este un tratament de eradicare a infectiei gastrice cu Helicobacter Pylori. Daca greata a aparut dupa inceperea tratamentului cele 2 antibiotice (ospamox si lekoclar) ar trebui oprite sau schimbate, claritromicina fiind adesea de vina. Daca simptomele sunt mai vechi, continuati tratamentul insa doza de omeran trebuie dublata (40 mg/zi).