reflux gastroesofagian-alimentatie

Refluxul gastroesofagian

Postata de gabriela_popa cu 12 ani in urma.

BUna ziua...am reflux gastro-esofagian si nu stiu ce alimentatie sa adopt. Daa ma puteti ajuta mai detaliat va sunt foarte recunoscatoare. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi de respectat mici principii de comportament alimentar: mese mici si dese, a nu se manca cu 2-3 ore inainte de culcare, sa nu stati intinsa la mai putin de ora dupa masa, sa dormiti cu capul inclinat la aproximativ 30 grade fata de corp;
de evitat: ciocolata neagra, alcoolul, cafea, ceai negru, bauturile carbogazoase (acidulate), prajelile, mezeluri, lactate cu muta grasime, sosurile si carnea grasa.( scad presiunea sfincterului esofagian si pot cauza regurgitatia acida) , condimentele, rosiile, portocalele, lamaile, grapefruit si sucurile din aceste fructe (pot cauza arsuri retrosternale).