reflux gastric dupa masa

Refluxul gastroesofagian

Postata de Pavel31 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Si eu am probleme cu refluxul gastroesofagian. Dupa ce mananc apar aceste arsuri, ajungand pana in gura acel gust acru. Daca iau Ranitidina se linistesc arsurile. Am luat Omeprazol cate zece zile si pe timpul administrarii acestui medicament nu am avut probleme dar dupa ce am intrerupt, problemele au reaparut. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac pentru ca am probleme si cu gatul din cauza stomacului (iritatia gatului si laringelui). Oare daca as urma un tratament cu Controloc as reusi sa rezolv aceasta problema. Mentionez ca am 37 de ani, nu mai fumez de jumatate de an si sunt putin supraponderal.

Raspunsuri (4)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Dupa cum bine ati descris, cu siguranta este vorba de un reflux gastro-esofagian.
Inhibarea secretiei acide gastrice cu medicatie de tip omeprazol/controloc duce de cela mai multe ori la calmarea sau disparitia simptomelor.
Nu trebuie uitate masurile igieno-dietetice din care amintesc doar mesele fractionate, cina luata devreme, dormitul cu capul usor ridicat, evitarea bauturilor carbogazoase, a cafelei, condimentelor, etc.
Este de dorin avizul uni medic gastroenterolog care va decide indicatia de explorare a esofagului si, dupa caz consult ORL

ina

acum 10 ani

medicamentele antiacide nu fac decat sa ocoleasca boala de fond, eu am luat antiacide ani de zile, era de la colecist plin cu pietre, nu mai luati antiacide pana nu faceti control gastro si eco, pentru ca riscati sa faceti pancreatita de la colecist , infectia urca si coboara si apare senzatia de acru.

cristian

acum 9 ani

Am si eu o problema cu stomacul de 4 luni.dar ieri noapte pe la 2 ma m trezit înecat cu acid gastric si nu am putut sa mai respir.ma m speriat foarte tare ca a durat câteva secunde ce mi m reveni si pot spune ca puteam sa mor.as vrea si eu un remediu daca se poate......multumesc

ioana

acum 7 ani

@cristian, mananca pana in ora 19 nimic dupa, perna putin mai ridicata, cred ca s-a intamplat probabil te-ai ghiftuit si mancat tarziu.