Reflux cu voma neagra

Refluxul gastroesofagian

Postata de RealTh3k cu 11 ani in urma.

Buna ,am de 2 ani gastrita cronica iar acum mia zis doctorul ca am reflux gastroesofagian. este vreo diferenta intre ele?.mi-am vomatceva negru in palma .nu stiu ce e. ma poate ajuta cineva sa aflu ce sa intamplat?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Gastrita reprezinta inflamatia mucoasei gastrice si aceasta poate fi acuta sau cronica ( simptomele in cea cronica sunt mai estompate). Refluxul gastroesofagian se refera la scaderea tonusului sfincterului dintre esofag si stomac ( care in mod mormal se inchide si nu permite refluarea continutului gastric inapoi in esofag) ceea ce duce la trecerea de licid gastric si/sau alimente inapoi in esofag producand iritatarea mucoasei esofagiene.
Varsatura cu "ceva negru" trebuie investigata; este descris aspectul de "zat de cafea" si se refera la sangele degradat de la nivelul stomacului , duodenului sau esofagului ( asta ar insemna ca exista o sursa de sangerare la acest nivel).
Va recomand sa efectuati endoscopie digestiva superioara care permite stabilirea unui diagnostic cert.

RealTh3k

acum 11 ani

am doar 16 ani,este periculoasa pentru mine daca nu intervin?. este pe baza de stres.