omez

Refluxul gastroesofagian

Postata de gedeme cu 10 ani in urma.

pentru o hipersecretie gastrica mi s a recomandat omez ,5 tablete pe zi,timp de o saptamana(2 dimi,una la pranz,2 seara).Nu e prea mult?ce efecte secundare pot aparea?multumesc

Raspunsuri (5)

MadalinCT

acum 10 ani

Aici pe site este afisat modul de administrare al Omezului. Si eu iau,si aici am gasit informatiile. Uite:
Reactii adverse:
Este in general bine tolerat, fara reactii evidente. Efectele sale adverse sunt slabe. Ele sunt rare chiar si la persoanele varstnice.
Administrare:
Ulcer gastric: 20 mg o data pe zi, timp de 8 saptamani. in cazuri severe doza creste la 40 mg zilnic. Esofagita de reflux: 20 mg o data pe zi, timp de 4 saptamani. Cazuri rebele: 40 mg o data pe zi. Ulcer duodenal: 20 mg o data pe zi, timp de 4 saptamani. Sindromul Zollinger-Ellison: 60 mg o data pe zi. Terapia de intretinere: 20-120 mg adaptat reactiei la medicament. Dozele peste 80 mg vor fi divizate in doua prize.
Problema e ca mi se par cam multe 5 pe zi. Eu iau 2 pe zi,deoarece urmez un tratament puternic.
Sper sa iti fie de folos aceste informatii!

gedeme

acum 10 ani

multumesc

Gaby

acum 10 ani

Omeprazolul iti ia calciul din organism daca-l iei pe durata foarte lunga. Intreaba doctorul de Famotidina,

Mr Semaca

acum 10 ani

Buna ziua!
Am 53 de ani si de mai bine de un an de zile iau zilnic cate o capsula de Omez ...am reflux gastric si inainte nu puteam sa mananc nimic din ce i-mi placea si nici macar o bere nu puteam sa beau, acum pot manca orice si bea oricate beri doresc.
Intrebarea mea este daca ma afecteaza abuzul de Omez pe care il fac tinand cont ca recomandarile sunt pentru maxim 8 saptamani si eu il iau zilnic de peste un an de zile ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

meri

acum 8 ani

am fost diagnosticata cu ulcer duodenal cand nu tin regim incep crampele,dureri de cap somnolenta stari de lesin, pot lua omez si dimineata si seara cu gaviscon si nospa .Am fost la dr mi-a prescris motilium nu l-am suportat.