Interpretare RMN

Refluxul gastroesofagian

Postata de mihaildorian cu 11 ani in urma.

Buna la toti,
Deunezi am facut un RMN abdomen superior cu S.C. dar nu mi s-a spus decat ca e normala.Mentionez ca sufar de BRGE si am si hernie hiatala.
Daca cineva stie sa interpreteze concluziile i-as ramane recunoscator.
Iata:
1.Ficat - cu pozitie normala,contur net regulat,diametrul craniocaudal al lobului drept de 155 mm,diametrul anteroposterior al lobului stg. 63 mm,structura omogena,fara anomalii de semnal focalizate,hiperintens fata de splina in secventele in opozitie de faza(semnal normal).
2.Pancreas-cu pozitie normala,contur net,discret lobulat,structura omogena(acinara),fara dilatatii ale ductului pancreatic.

Doar asta ma interesa si as dori sa aflu daca la RMN se poate depista ciroza hepatica.

Va multumesc anticipat si sanatate.

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 11 ani

Esti " Toma necredinciosul " ! dece vrei sa-ti descoperi probleme acolo unde nu exista ? Rezultatul RMN [ ficat si pancreas] este f. bun, daca existau probleme [ ciroza] se vedeau sigur. Cat despre problemele digestive, respectiv hernia hiatala si boala de reflux gastro esofagian ,una este cauza celeilalte.

mihaildorian

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns.Cred ca trebuie sa fac o vizita la psihiatru.

mihaildorian

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, trebuie sa fac o vizita la psihiatru.

Adrienne

acum 11 ani

Ei ! atata timp cat simtul umorului este prezent, n-ai ce cauta pe acolo............

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ciroza se poate vizualiza imagistic ( RMN sau TC abdominal) prin prezenta unui ficat de mici dimensiuni cu aspect micro sa moacronodular, fibrotic.
In cazul dumneavoastra, nici urma de asa ceva.

mihaildorian

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns.