hp

Refluxul gastroesofagian Esofagita eroziva

Postata de tare123 cu 12 ani in urma.

Am facut tatament pt heliob..pylori cu amox 2x1g claritomicina 2x5oomg si esomeprazol 1x40mg 5zile. Dupa o luna la analize a iesit pozitv hp. Ce sa iau? Medicul a spus sa repet 14 zile. Am esofagita de reflux si colita gastroduodenala eroziva.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de continuat terapia recomandata pentru eradicarea bacteriei helicobacter pylori (tripla terapie cu inhibitori de pompa de protoni -esomeprazol, amoxicilina si claritromicina).anticorpii anti helicobacter pylori tip IgG persista pana la un an. in cazul in care nu a fost eradicata infectia cu helicobacter pylori se pot efectua culturi (din biopsia gastrica in cadrul endoscopiei digestive superioare) cu realizarea antibiogramei, pentru ghidarea tratamentului. regimul alimentar va contine alimente tolerabile, fara condimente, bauturi carbogazoase, alimente acre.

carmen

acum 10 ani

Buna ziua!
Am fost diagnosticata cu H. pylori in urma cu un an am urmat schema tripla pt eradicare si acum am repetat testul de sange. Mi-a iesit din nou pozitiv.Trebuie sa urmez alta schema de tratatment?
Multumesc!