Hernie hiatala?

Refluxul gastroesofagian

Postata de flordelys cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Mama mea in varsa de 62 de ani acuza deava zile o durere acuta retrosternala,mai puternica la presiune, ea zice ca o simte ca o rana.
Am remarcat si ca e mai ragusita si mereu isi "drege vocea" In trecut a avut episoade de spasm esofagian, i se oprea mancarea in gat la propriu .Deseori e balonata.
Nu mai fumeaza de cativa ani,, nu consuma alcool , are si probleme cu tensiunea si urmeaza un tratament dat de cardiolog.
Ar putea avea ceva grav? Eu ma gandeam la o hernie hiatala, dar zice ca nu are reflux gastric.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul mamei d-vs ar putea fi vorba într-adevăr de prezenţa unei hernii hiatale. Hernia hiatală şi boala de reflux gastro-esofagian pot coexista de obicei dar nu este obligatoriu. Ar fi recomandat consultul unui medic gastroenterolog, care prin efectuarea unor teste (examen tranzit baritat sau endoscopie digestivă superioară) va putea stabili un diagnostic exact (majoritatea herniilor hiatale fiind diagnosticate prin examen baritat, care examinează porţiunea superioară a tractului digestiv sau prin endoscopie gatrointestinală superioară)