hernie hiatala si sarcina

Refluxul gastroesofagian

Postata de Ana-Maria Floare cu 12 ani in urma.

Am o hernie hiatala mica prin alunecare de 5mm,reflux gastroesofagian,reflux de bila in stomac si astm bronsic.Cu 6 luni in urma am pierdut o sarcina iar toate aceste diagnostice mi-au fost puse dupa acest avort spontan deoarece nu am avut nici un simptom inainte.Intrebarea mea este : Daca doresc sa raman insarcinata ma poate impiedica cu ceva aceasta hernie hiatala daca nu o voi opera si voi incerca sa o tin subcontrol cu antiacide recomandate in timpul sarcinii?!Considerati ca trebuie operata inainte de a ramane insarcinata daca deocamdata nu este nevoie?!

Raspunsuri (1)

sonia

acum 8 ani

Da! Aceeasi hernie ca si tine si sunt insarcinata. Si riscutile sunt mari deoarce nu am operat o. Neaparat opereaza te inainte. Bafta!