gastrita, ulcer sau staza duodenala ???

Refluxul gastroesofagian

Postata de grosujana cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Din 2001, cand am fost operata de de fiere am o diaree de care nu pot scapa. Am facut tot felul de analize cu bariu si chiar o colonoscopie. Nu s-a descoperit nimic organic , mi s-a spus ca totul e functional.
Anul trecut in toamna , am fost internata deoarece vomitam numai verde , iar apoi au aparut si scaunele de culore verde. Dupa un tratament cu antibiotice , m-am simtit f bine.
Anul acesta, in primavara a reinceput voma verde si diareea de aceesi culoare.
Deoarece ma aflam in Franta, mi s-a dat de la farmacie Diafuryl ( pt diaree ) cate 2 la 6 ore si Vogalib ( pt voma ) + loperamid asociat cu Diafuryl-ul. Dar Vogalibul are aspartam si mi-a accentuat diareea.
Ajunsa in tara, doctorita de famile mi-a dat furazolidon, redigest , no-spa, metoclopramid + ceai de menta.
Le-am luat si pe acestea, dar dupa masa de pranz , trebuie sa merg IMPERIOS la toaleta. Sunt profesoara si va dati seama ca trebuie sa alerg pe culore sa fug la toaleta- e destul de jenant. Am tot timpul senzatia de plenitudine, sunt balonata ( desi iau si espumisan ori carbocit ) , iar eructatiile ( neacide ) ma tin toata ziua.
Ce sa mai fac ??? Va rog ajutati-ma !

Raspunsuri (6)

Dr. Tamara Marcovici

acum 11 ani

Buna seara. Simptomele descrise de D-voastra sugereaza sindromul colonului iritabil. Eructatiile se pot datora unei aerogastrii importante. Nu ati mentionat aspectul actual si numarul scaunelor/24 ore si ce investigatii coprologice ati efectuat recent. Se impune un consult gastroenterologic de specialitate. Dieta este foarte importanta. Sa evitati cafeaua, bauturile carbo-gazoase, alimentele reci sau fierbinti, sosurile, condimentele. Sa consumati legume fierte, compot de fructe preparat in casa, proaspat. Sa mancati regulat (3 mese principale si 2 gustari). Munca la catedra este solicitanta, deci o evaluare a nivelului de stres la care sunteti supusa ar fi benefica (evaluare psihologica). Multa sanatate!

grosujana

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru sfaturi .
Cu stima,

Jana Grosu

sorinna-marianna

acum 11 ani

ptr diaree,cel mai bun leac pe care ni l-a dat mama in copilarie a fost ceai din coarja de stejar.Exact,coaja pe care o puteti dezlipi in padure de pe trunchiul de stejar.Si mai este buna si pojarnita,sunatoarea..........incercati......poate merge.....Doamne ajuta!

grosujana

acum 11 ani

multumesc mult

Nelubelu

acum 8 ani

Pai...e clar ca buna ziua. Bila nu se mai depoziteaza in colecist, iar intestinele se irita.

Utilizator11573021229

acum 4 ani

Incercati Colestiramina ...e ff buna in situatia dvs.