esofagita?

Refluxul gastroesofagian Esofag barret

Postata de ciortea cu 12 ani in urma.

Buna ziua, acum doua saptamani mi-a fost rau si am vomitata de atunci ma tine in continu o arsura in mijlocul pieptului deasupra stomacului si uneori seara sau dimineata ma ia si cu durere de gat, ca nu mai stiu ce ma doare de la stomac sau de la gat ca de cateva zile a inceput si o tuse seaca, dar ma tine durerea pana in spate si cand trag aer in piept ma deranjeaza, ma fost la medic si a zis ca am esofagita, mi-a dat mottilium, emanera si dicarbocalm pt 10 zile, ce credeti ca ar putea fi: reflux gastroesofagian? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ati efectuat si o endoscopie digestiva superioara? diagnosticul vi l-a precizat medicul curant ce v-a indicat tratamentul .

ciortea

acum 12 ani

Buna , nu am efectuat endoscopie digestiva, iar diagnosticul mi l-a dat medicul la care am fost, el mi-a dat si tratamentul, credeti ca ar fi altceva?

ciortea

acum 12 ani

Buna ziua, mi-am facut in 7.11.2011 gastroscopie si ca si diagnostic, durere localizata in partea de jos a abdomenului, refluxgastroesofagian, cu esofagita, gastrita.
esofag lumen de largime normala, peristaltica avanseaza pana la capat, mucoasa neteda.Cardia la dantura, la 40 de cm nu se inchide bine, linia Z asezata regulat. La icnituri mucoasa gastrica brolabeaza in esofag, deasupra cardiei la 6 cm doua mici insulite Barret, in stomac cantitate kp. curata ca apa, lumenul se intinde bine pana la capat, peristaltica se intinde bine pana la capat, incretitura curburii mari regulata, mucoasa corpusului nneteda. In atrum mucoasa cu perete hyperaemiae.Pilotus poate fi strabatut liber. In bulbus largimea lumenului normala, mucoasa neteda. Postbulbar incretitura Kerkring normala, largimea lumenului si mucoasa vizibile. In inversiune in regiunea fornix si subcardiala mucoasa normala.

Ca si tratament mi s-a dat mottilium 3x1 zi, controloc 2x1 zi, acest tratament il iau de 3 saptamani si simt ca s-au ameliorat simptomele dar foarte putin, tratamentul e pt 2 luni de zile, este ceva grav ce am? trece asa greu? ar trebui sa fac douala luni de zile tratamentul sau sa-l schimb?