Esofagita de reflux

Refluxul gastroesofagian

Postata de Sebastian Iftime cu 2 zile in urma.

Antivomitivele nu ajută în boala de reflux?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 zile

Buna ziua,

Antivomitivele pot ajuta la ameliorarea simptomelor esofagitei de reflux, dar nu trateaza cauza de baza a acestei afectiuni. Acestea pot reduce sentimentul de greata sau varsaturi, dar nu impiedica acidul stomacal sa se intoarca in esofag. Pentru a gestiona eficient esofagita de reflux, este necesar sa se alterneze alimentatia, stilul de viata si posibil sa se foloseasca medicamente care reduc aciditatea stomacului sau care promoveaza o miscare mai rapida a alimentelor prin stomac.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/refluxul-gastroesofagian-8-riscuri-pentru-sanatate_9048