efecte secundare? sau p***ancidenta

Refluxul gastroesofagian

Postata de Cobai86 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Am fost diagnosticata cu BRGE, mi s-a recomandat o doza zilnica de 60 mg. Lansoprazol si au trecut 2 sapt. din cele 4 de tratament. Miercuri am inceput sa am simptome descrise in pospect ca reactii secundare, totusi medicul a decis ca este vorba de o toxinfectie alimentara, fara sa efectueze insa analize. As vrea doar sa exclud total posibilitatea unor efecte secundare, deoarece nu vreau sa continuu un tratament daca acesta imi face rau. Simptome: dureri acute de stomac, balonare, greata, diaree apoasa, lipsa poftei de mancare, somnolenta excesiva, crampe si zgomote intestinale.
Va multumesc anticipat pentru ajutor. Ioana

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Sincer nu cred ca apar efectele secundare dupa 2 saptamani, ar fi aparut fie de la inceput, fie dupa vreo saptamana. Inclin sa cred ca este o p***ancidenta, insa daca este asa vei constata in curand: luand tratamentul in continuare iti vor trece simptomele. Daca nu trec simptomele in cateva zile, mergi inapoi la medic.

Cobai86

acum 13 ani

Multumesc mult pt. raspuns.