durere

Refluxul gastroesofagian

Postata de Cristina500 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, de aproape 6 luni am dureri continuu sub stern, parca ar fi o rana care nu se mai vindeca.Am fost operata de colecist in urma cu 4 saptamani crezand ca de acolo vine durerea dar degeaba.La endoscopia digestiva :esofagita gr.A,stomac cu congestie antrala,pilorpermeabil,bulbitra ,DII normal,iar medicul mi-a trecut pe bilet esogagita acuta de reflux,gastroduodenita acuta cu H.Pylori pozitiv si tratament cu controloc.De 2 sapatamani s-au activat si hemoroizii externi , am observat un pic de sange la scaun si am folosit timp de 10 zile supozitoare Proctoglyvenol.Ce trebuie sa fac ca sa scap de aceste dureri.Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă este vorba de infecţie cu H. pylori tratamentul trebuie să cuprindă şi antibiotice cu acţiune asupra acestei bacterii administrate într-o schemă combinată (ex.Metronidazol plus Amoxicilină plus Pepto-Bismol), schemă care trebuie prescrisă doar de un medic gastroenterolog