durere in piept

Refluxul gastroesofagian

Postata de gabba cu 8 ani in urma.

Este posibil sa ai dureri in piept din cauza problemelor cu stomacul? Mi s-a spus ca s-ar putea sa am reflux gastroesofagian si as vrea sa stiu daca aceasta problema imi poate cauza dureri in piept, Mentionez ca acum 3 luni am facut infarct si sunt un pic ingrijorata, dar nu am ameteli sau senzatii de sufocare , in schimb am arsuri in gat aproape permanente.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , un infarct inferior poate da dureri in epigastru (capul pieptului) , durerea este intensa si nu cedeaza . Refluxul gastroesofagian da cel mai des durere in epigastru si retrosternal (in piept).
Va recomand sa consultati un medic gastroenterolog pentru consult si tratament de specialitate si sa nu uitati sa mergeti periodic la medicul cardiolog .