durere in gat

Refluxul gastroesofagian

Postata de vendredi70 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am 42 ani si daca beau bauturi acidulate (carbogazoase)imi apare o durere in gat (ca o iritatie).Ca sa-mi treaca trebuie sa mananc cartofi fierti,paine(este singura mancare care nu ma irita cand doare).Acest regim il tin ~10 zile si imi trece .Mai iau omeprazol 20mg.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce ar trebui sa urmez.

Raspunsuri (4)

eva40

acum 11 ani

ca sa stiu exact despre ce este vorba am nevoie de mai multe informatii.Te rog sa-mi scrii pe
***@yahoo.com

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa efectuati un consult de gastroenterologie cu eventuala efectuare a endoscopiei digestive superioare. Este probabil vorba de o boala de reflux gastroesofagian care beneficiaza de tratament dar care trebuie mai intai diagnosticata.

bratu

acum 11 ani

am hernie hiatala si d-ul dr mi a zis ca nu e nevoie de operatie mi a dat tratament dar mie imi este foarte rau , ma scol noaptea din somn ptr ca tusesc foarte rau.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Un rol important il detine regimul igieno-dietetic: trebuie sa dormiti pe mai milte perne, sa mancati putin si des, sa nu va culcati dupa masa , sa evitati bauturile acidulate, condimentele, etc.