Durere epigastrica

Refluxul gastroesofagian

Postata de Carmen323 cu 11 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti si mie, gastrita se poate face si de la stres? Am dureri destul de puternice , am luat nolpaza 10 zile cu regim alimentar, pt moment mi-a trecut, acum ma doare din nou. am luat no-spa nu mi-a trecut , beau ceai gastric si galbenele. Singura solutie este endoscopia?
va multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Endoscopiei digestiva superioara este cea care pune diagnosticul cert ( gastrita, ulcer, etc). Stresul reprezinta factor determinant in dezvoltarea gastritei.

Adrienne

acum 11 ani

Se poate face gastrita SI de la stres ,de la antiinflamatoare.........dar in cele mai multe cazuri ,se face din cauza infectiei cu Helicobacter Pylori. Ar fi bine sa faci o determinare din sange sau materii fecale. In caz ca aceasta ar fi cauza, se impune tratament.......

Carmen323

acum 11 ani

Merci mult Adrienne, am facut deja un test pt Helicobacter, astept rezultatul miercuri