durere de stomac

Refluxul gastroesofagian

Postata de vendredi70 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
De 2 ani am reflux gastroesofagian si iau omeprazol o pastila la 2 zile atat .In ultimul timp am o durere de stomac de vreo 3 zile.Am inceput sa iau omeprazol zilnic si mi s-au diminuat durerea de stomac.Este posibil daca iau omeprazol pentru reflux gastro sa-mi apara durerile de stomac?

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

omeprazolul este un medicament indicat si pentru reflux si pentru durerile de stomac pe care le aveti, deci de principiu nu omeprazolul este cauza durerilor dumneavoastra. totusi, printre reactiile adverse se numara si durerile abdominale, cu toate acestea insa, sunt foarte rare.
va recomand un consult la medicul de familie, pentru a va schimba acest medicament daca va considera ca acesta este sursa durerilor, sau mai degraba pentru mai multe investigatii, pentru a gasi cauza durerilor de stomac.
mai multe detalii despre omeprazol, puteti gasi si pe acest site pe care ne-ati scris, spre exemplu la acest link: //sfatulmedicului.ro/medicamente/omeprazol-capsule-enterosolubile_16411

va urez o seara buna

Iuliana

acum 2 luni

Doamna draga să.stit că și eu personal am luat omeprazonul.si.omeprazonul apară mucoasa stomacului și refluxul ...și mie mă durut stomacul ..și mam dus la doctori și mea făcut o endoscopiei și mea găsit polipi pe stomac și de-a cea mea durut ...Mia scoși polipul și acuma mă simt foarte bine ... Să mergeți să vă vadă...Cu un bilet de trimetere de la doctorița de familie.si nu vă coastă nimica ... Nu m-ai bine ...iuliana...

nedelea alexandru robert

acum 9 ani

am loat de 12 zile de la farmacie mastlile pentru stomac si nici in ziua de azi nu ma lasa stomacul am dureri mari la stomac toata zia la wc ma duc din 10-10 minute si nu stiu ce sa mai fac imi dati dv un raspus va rog frmos? Sau o reteta?