cum sa scap de refluxul gastroesofagian

Refluxul gastroesofagian

Postata de Ddya91 cu 8 ani in urma.

buna seara. de 2 sapt m-am operat de sleeve (micsorare de stomac) si am scos si fierea... de la operatie simt niste arsuri puternice de stomac si am stari de voma incontinuu.... am dificultate in a inghiti pana si tratamentul prescris de medic...Doctorul imi spune ca e normal si ca trebuie sa am rabdare dar eu sunt disperata... nu pot manca nimic si nici bea pt ca vomit tot... Ca sa nu ma deshidratez am incercat timp de 3 zile sa imi fac perfuzii cu NaCl dar venele imi cedeaza... aseara dupa 30 de minute de cautari de vene si dupa 5 intepaturi ultima vena buna s-a spart... ce sa mai fac?? va rog frumos da-ti-mi un sfat.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , puteti incerca sa va hidratati cu lichidele indicate de medic in inghitituri foarte mici si spatiate si daca le tolerati puteti incerca si cu alimente in cantitati foarte mici . Nu este indicat sa incercati sa va perfuzati singura ci de personal medical calificat . Va recomand sa contactati medicul chirurg si sa ii aduceti la cunostinta problema dumneavoastra.