Ce trebuie sa fac?Nu vreau sa aud de endoscopie!

Refluxul gastroesofagian

Postata de georgyna cu 12 ani in urma.

De ceva timp ma confrunt cu arsuri la stomac, iar in ultimul timp am avut vreo 4 crize dureroase f.greu de suportat insotite de voma.Vreau sa va spun ca durerile de stomac sunt insuportabile,la ultima criza (aseara),am apelat la salvare.Dupa injectiile pe care mi le-a facut ,peste cateva ore m-am simtit mai bine,dar acum din nou nu ma simt grozav,iar maine dimineata trebuie sa merg la serviciu.Ce sa fac?Ajutati-ma,va rog!Am luat acum un omeprazol!

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 12 ani

Singurul raspuns este un consult la gastroenterologie. O endoscopie gastrica este" floare la ureche" in comparatie cu alte probleme care ar putea fi si netratarea lor .

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Buna ziua!
Simptomele dumneavoastra intra in patologia gastro0duodenala iar un diagnostic cat mai sigur il veti afla in urma endoscopiei digestive superioare. Intr-adevar, este o manevra neplacuta insa doar prin intermediul ei se vizualizeaza cel mai bine ce se intampla in realitate.
Mai exista tranzitul baritat care nu este atat de fidela ca si endoscopia.
Daca nu reusiti sa ajungeti la medicul gastroenterolog pentru examinare si investigatii va recomand sa respectati un regim alimentar cu mese mici, regulate la care puteti asocia omeprazol 1cp dimineata si unul seara, metoclopramid 1cp x 3zi inainte de mesele principale, scobutil 1 cp x 3zi pentru durere si preventia varsaturilor.

georgyna

acum 12 ani

VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS!

Medicina homeopata

acum 12 ani

Mergeti la un medic homeopat bun care va poate vindeca fara endoscopii si analize care oricum se fac de pomana caci la urma tot aceleasi tratamente se dau, tratamente care oricum nu vindeca pe nimeni. Mai ales la astfel de boli. Un medic homeopat nu are nevoie de analize caci simptomele corpului ii spun mai multe decat 1000 de analize iar remediile homeopate, spre deosebire de substantele chimnice toxice vindeca cu adevarat.