ce mi se intampla?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Ankara cu 10 ani in urma.

Buna ziua. De ceva timp in bolborosesc intestinele,am dureri de stomac si gaze.Am fost la medic ,m-a pus sa fac ecografie,totul ok(asta s-a intamplat acum un an),mi-a spus ca am sindromul colonului iritabil. De cand am inceput scoala ma confrunt cu dureri de stomac si gaze mai mereu(pe langa dureri de cap si ameteli) iar de ieri simt ca am gaze dar nu le pot da afara. Am avut(tot ieri) un scaun maro putin(foarte putin) rosiatic.Credeti ca este ceva grav?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Nu.Colonul iritabil este o boala pe care o au multi oameni, dar nu reprezinta ceva grav.In general tine de structura si cel mai bun mod de a-l vindeva este renuntarea la alimentele care iti dauneaza.Colonul iritabil este o boala cam subiectiva, adica nu pe toti ii deranjeaza acelasi lucru.Deci vezi ce alimente iti fac rau si pe acelea sa le elimini.Daca faci acest lucru nu vei avea nevoie de medicamente, pt ca simptomele vor disparea.In caz ca se agraveaza poti lua un tratament pana cand se va rezolva problema.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul gastroenterolo pentru investigatii; sindromul de colon iritabil este un diagnostic de excludere.

Ankara

acum 10 ani

Poate fi ceva mai grav?