BRGE si HERNIA HIATALA

Refluxul gastroesofagian

Postata de robsori cu 13 ani in urma.

Boala de reflux gastroesofagian si/sau hernia hiatala pot afecta respiratia? Daca da cum se intampla acest lucru?Care ar fi explicatia. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

O hernie gastrica transhiatala de volum mare poate comprima organele mediastinale , inclusiv plamanii si cordul. Ea necesita obligatoriu tratament chirurgical , actualmente acesta fiind realizat aproape intotdeauna pe cale laparoscopica.