boala de reflux gastroesofagian

Refluxul gastroesofagian

Postata de gina2323 cu 12 ani in urma.

buna ziua!
va rog sa ma ajute un medic cu un sfat,daca se poate!
in urma unui control la orl(urmeaza sa ma operez de deviatie de sept nazal)medicul mi-a spus ca am aceasta afectiune-boala de reflux gastroesofagian si mi-a prescris urmatoarea medicamentatie:
-motilium 10 mg(comprimate)/3 cp.de 3 ori/zi
-omeran 20 mg (capsule gastrorezistente)/1 cp./zi dimineata timp de o luna.

De vreo 2-3 ani am in fiecare dimineata un gust amar si niste "pielite"albe-galbui in gura si o respiratie urat mirositoare(in prezent nu am probleme cu dantura).
medicul a folosit un endoscop pentru vizualizarea nasului si astfel a observat o cantitate de secretie(mucoasa)si mi-a spus ca am aceasta problema cu refluxul gastroesofagian.
deasemenea zilnic am o problema cu secretiile pe care trebuie sa le expectorez pe gura.Initial am crezut ca odata cu opareatia de deviatie de sept se va rezolva si aceasta problema.
Mentionez ca timp de 3 ani am folosit anticonceptionale.credeti ca aceasta ar putea fi cauza refluxului?

va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in continuare si cum pot rezolva aceasta problema.

va multumesc si astept raspunsul dvs.

Raspunsuri (1)

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

petele alb-galbui si respiratia urat mirositoare sunt prezente de obicei in afectiunile candidozei bucale.consultati si un stomatlog sa va prescrie medicatie.nu au legatura nici cu gastro-esofagita si nici cu deviatia de sept,ci cu sistemul imunitar si probabil ati contactat-o de undeva.