Boala de reflux gastroesofagian

Refluxul gastroesofagian

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

AM O FETITA DE 4 ANI SI DE CAND S-A NASCUT A AVUT PROBLEME :VOMITAT,MANCAT PUTIN CONSTIPATIE.
ACUM abia i s-a descoperit acest reflux.
poate fii operabil,se poate trata?

Raspunsuri (10)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea s-a operat de ulcer gastric,dupa operatie i-a aparut acest reflux aproape tot ce mananca da inapoi a slabit dramatic a incercat mai multe variante de tratament dar nu da rezultate .Ce ma sfatuiti

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa aflu si eu ce inseamna "stomac hipoton" , "hipochimetic cu fete si curburi suple,relief de mucoasa ingrosat difuz lichide hiper secretie in cantitate mare ce sterge netitatea pliurilor,plor permeabil.bulb dd intolerant neurogen opacifiat.cadrul dd dikimetric cu reflux dd gastric "
as dori si eu sa aflu din ce cauza sa produs aceasta boala si cum se poate trata si daca este ceva grav sau nu.

cintabine

acum 15 ani

am un baietel in varsta de 3 luni si am descoperit ca are reflux gastroesofagian i-am luat tratament dar tot vomita nu are stare plange mai tot timpul.va rog sa imi spune-ti cum as putea sa-i calmez durerile.ce ma sfatuiti sa fac,unde trebuie sa ma duc sa-mi pot ajuta baiatul.va multumesc

florentina312

acum 15 ani

intra pe adresa mea de email popmaria74,si o sati recomand un specialist f f bun la cluj
sanatate multa

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cel mai bun tratament pt.probleme la stomac este propolisul cu alcool de la farmacie sai propolis direct de la albine ,luat pe stomacul gol.pe mine m-a ajutat si reflexoterapia sa scap de durerile suparatoare cauzate de ulcer

comentarii utilizatori

acum 15 ani

senzatia de racoare in stomac care urca pe esofag
poate fi identificata ca reflux esofagian?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

In urma cu 6 ani am fost operat laparoscopic (colecistectemie, 195 pietre !) dupa care am fost diagnosticat imediat cu reflux gastroesofagian : gura amara tot timpul, stari de greata/voma, resturi insuficient digerate refulate in gura aparute aproape in fiecare zi, etc. Am consultat diversi doctori, am facut diverse teste medicale, am incercat diverse medicamente, dar fara succes. Nu fumez, nu consum alcool, am un regim alimentar bazat pe salate si fructe. (Sunt insa f. stresat din cauza serviciului si muncesc mult la birou. Am 55 ani, 175 cm inaltime si 80 kg greutate.) Situatia insa se agraveaza si nu stiu ce sa mai fac. Va rog sa ma ajutati macar cu niste sfaturi. Multumesc !

comentarii utilizatori

acum 15 ani

copilul meu de doua zile vomita cu jet si plange incontinu nu stiu ce sa ii mai fac va rog da-tim un sfat ce pot sa-i fac va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am un baietel de 3 luni si de cand l-am nascut plange incontinu i-am facut toate analizele a avut infectie urinara l-am tratat si tot plange i-am facut si ecografie si mi-a spus ca are reflux, dar copilul mananca ff bine si ia in greutate dublu adica 400g pe saptamana,nu stiu ce are de plange,ca tratament pt reflux ii dau motilium sirop si lapte humana antireflux de doua zile i-mi vomita cu jet nu stiu ce sa ii mai fac va rog datimi un sfat va multumesc

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Am 25 ani si de aproape 2 ani am probleme care medikul mi-a spus cai din kauza refluxului, mirosul puternik din gura ... nustiu ce sa mai fac ,am luat si tratamente dar ii pe o perioada apoi iar incepe ce sa fac ? poate nui de la refluf ? dintii is sanatosi glandele si operate ,mi li-au taiat!!!