Am cumva hiperaciditate?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Radu106129713 cu 12 ani in urma.

Buna,

De cateva luni ma confrunt cu un simptom extrem de deranjat adica greata. Am fost la doctor de 3 ori pana acum (in primele 2 vizite m-a examinat fizic palpandu-mi abdomenul urmand apoi sa-mi deie tratament pentru gastrita + sindrom iritabil pentru ca sufar si de constipatie de la 17 ani, adica de 3 ani). La a 3a vizita mi-a facut endoscopie urmand sa-mi spuna ca starea stomacului meu e mai buna decat se astepta si mi-a spus sa continui tratamentul.

Ei bine iata ca de o luna am continuat tratamentul, stomacul calmandu-se pentru o vreme, timp in care il simt tot timpul de parca ar fi plin (si dupa ore indelungate de nemancare adica ora 8 seara pana la 8-10 dimineata cand ma trezesc) + ca dupa mese desi mai rareori am greturi in ultimul timp, simt deseori ca si cum as avea o piatra in stomac.

Tin sa precizez ca am urmat o dieta destul de haotica incepand cu luna octombrie a anului trecut, sarind peste pranz TOT TIMPUL si compensandu-l cu cartofi prajiti si cas pane pe la ora 7-8 seara. In fiecare zi, pana m-a lovit greata.

deci, ce ar putea fi? Doctorul nu m-a lamurit in privinta simptomului, iesind negativ la testul urizei (sau cum s-o numi) pentru Helicobacter, astfel nemaiscriind nimic la diagnostic in afara de SII (int. iritabil).

Va multumesc mult.

Raspunsuri (3)

Radu106129713

acum 12 ani

La "Doctorul nu m-a lamurit in privinta simptomului" nu e "simptomului" ci diagnosticului. ma scuzati !

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie despre ce tratament este vorba si pe ce durata si in ce doze l-ati luat?
in afara de endoscopie si testul pentru HP ati facut si alte investigatii? cum ar fi o ecografie abdominala?

va urez o zi buna

Radu106129713

acum 12 ani

tratament pe baza de Motilium si Controloc si alte medicamente ptr int iritabil (Debridat si Duspatalin).

momentan astea sunt singurele investigatii pe care le-am avut.