Ajutor

Refluxul gastroesofagian

Postata de BGClaudiu cu 11 ani in urma.

Buna seara am 14 ani,de 2 saptamani ma cam supara inghitul. Credeam ca am ceva la laringe,faringe , dar am fost la Dr. din orasul meu am facut un Bariu la gat n-am avut nimic a zis ca e ok si ca sunt stresat ,dar am foarte mult acid.Am fost la un endoscop si s-a uitat putin in gura mea , la laringe , a zis ca totul e ok.Nu mi-a facut endoscopie adica sa se uite mai in jos pe gat. Cateva zile dupa aceste teste , m-am linistit oarecum si n-am avut nimic. Vreau sa reamintesc ca nu puteam respira , simteam ca ma strange de gat + durere in piept. De cateva zile n-am nimic,dar azi m-a luat o durere la piept,ma arde si nu prea puteam manca nimic,doar putin compot.Am diferite simptome amintite si aici pe site-ul dvs.Vreau sa stiu daca am reflux sau ce am va rog. Doctoru mi-a prescris Antiacide si Dieta.Acum incep sa fac dieta , dar m-am scapat sa mananc cateva prajituri si fasole,cred ca astea mi-ai facut rau... Mi-e frica sa nu am reflux si daca acesta e grav , se poate rezolva? Va rog mult , vreau sa stiu multumesc mult!!! Din cate stiu sfincterul nu functioneaza bine si acida imi vine pe gat , astfel am o durere in piept...

Raspunsuri (2)

BGClaudiu

acum 11 ani

Ma scuzati,am varsta de 15 ani , am gresit o tasta.

BGClaudiu

acum 11 ani

Vreau sa mai zic ca simt cum imi merge mancarea prin esofag o simt parca ca-mi ramane cateodata acolo si merg repede sa beau apa...Poate fi si Spasm... totul pleaca de la reflux... Mai tot timpul cand stau linistit , cand inghit simt cum toata mancarea imi trece prin esofag si imi ajunge in stomac...