Pata alba pe picior dupa Cimzia?

Reactii alergice

Postata de BrigittaN cu o luna in urma.

Buna ziua. Am 28 de ani si de aproximativ 8 luni am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta/ poliartrita reumatoida. Aparent e o combinatie intre cele doua.
Dupa ce Humira nu m-a ajutat deloc, am luat Rinvoq si a fost bun pentru dureri dar mi-a produs acnee si doctorul l-a schimbat. Acum mi-a dat Cimzia tinand cont ca ma gandesc candva si la o sarcina. Problema e ca dupa administrarea de Cimzia imi ramane o pata alba pe picior (pe ambele) unde a fost administrata injectia. Ca si cum ar fi depigmentata pielea, si putin unflata. E ca si cum nu s-a dispersat solutia. Medicul spune ca e reactie alergica, dar mie nu imi pare a alergie. Alte simptome nu am, nu ma mananca, doar ma doare in momentul injectarii. Ati mai auzit de asa ceva? Stiti cumva ce este si din ce cauza? Mentionez ca eu locuiesc in Austria.
Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, situatia pare sa fie o posibila reactie la locul injectarii, care este un efect secundar relativ comun al terapiilor injectabile, inclusiv Cimzia. De obicei, aceste reactii sunt caracterizate de inrosire, umflare, durere si/sau umflare la locul injectarii. Descompunerea sau depigmentarea temporara a pielii poate sa apara.

Daca sunteti ingrijorata din cauza acestei probleme, este recomandat sa discutati cu medicul pentru a determina daca este nevoie sa faceti modificari in ceea ce priveste tratamentul dumneavoastra. De asemenea, este intotdeauna o buna idee sa monitorizati orice schimbari sau simptome noi si sa le comunicati medicului dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-la-medicamente_9533
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-cazul-reactiilor-alergice_1760