Mai trebuie facut ceva in cazul unei muscaturi dupa vaccinul antirabic?

Rabie

Postata de MirceaG cu 21 ore in urma.

Buna ziua, acum 4 zile am primit a 4/5 doza de vaccin antirabic in urma unei muscatori de vulpe care nu a penetrat pielea. Nu s-a considerat necesar sa mi se dea imunoglobulina. Ieri am fost muscat de un caine si mi-a dat putin sangele si nu stiu daca e necesar sa ma mai prezint la spital ac***a in vedere ca ar trebui deja sa fiu imunizat. Ce ar trebui sa fac? Multumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 21 ore

Buna ziua,

Daca ati terminat de primit toate dozele de vaccin antirabic, ar trebui sa fiti protejat.

Totusi, chiar si cu vaccin, este foarte important sa curatati bine rana imediat dupa muscatura si sa consultati un medic cat mai repede posibil daca aveti vreun simptom neobisnuit dupa o muscatura de animal.

Raportul muscaturii la autoritatile locale de sanatate este, de asemenea, o masura recomandata.

Desi vaccinul va ofera o protectie, exista totusi un mic risc, asa ca ar fi mai bine sa consultati un medic pentru a fi sigur.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala, https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-muscatura-de-animale_13782
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/muscaturile-de-animale-si-intepaturile-de-insecte_1779
sfatulmedicului.ro/Muscaturi-si-intepaturi/plagi-prin-muscatura-impuscare-si-tetanigene_960

MirceaG

acum 11 ore

Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa iau masurile de precautie mentionate.

Legat de ce mi-ati spus, sunt protejat in aceeasi masura chiar daca tehnic vorbind nu am terminat inca tratamentul? Sunt la doza 4 din 5. Nu stiu de ce mi s-a dat de facut 5 doze. Am hipotiroidism dar nu am sistemul imunitar compromis. De asemenea, nu am primit imunoglobulina dar din cate inteleg dupa 4 doze ar trebui sa am nivelul de anticorpi suficient de ridicat.

Va multumesc.