Întrerupere tratament cu antipsihotice?

Psihoza

Postata de Utilizator11700168219 cu 6 zile in urma.

În acest moment iau clomipramina cu sertralina pentru tulburare obsesiv compulsivă, dar de mai mult de 6 luni am avut stări de apatie și anhedonie, credeți ca aș putea să opresc medicamentele și să nu mai iau deloc? Și care ar fi riscurile. Am mai încercat și alte medicamente și apatia încă a continuat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Este important sa discutati cu medicul dvs. inainte de a face orice modificari in privinta tratamentului dvs.

Fiecare medicament are propriul set de efecte secundare, asa ca incetarea brusca a folosirii unora dintre ele poate provoca diferite simptome neplacute sau chiar periculoase.

De asemenea, tulburarea obsesiv compulsiva care nu este tratata poate produce o serie de alte probleme de sanatate mintala. Asa ca, inainte de a lua orice decizie, discutati cu un profesionist in sanatate mintala despre cea mai buna strategie pentru a gestiona simptomele dvs.

Depinde de mai multi factori, inclusiv de cat timp ati luat medicamentele, de simptomele dvs., de istoricul dvs. medical si de alti factori de stil de viata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/ce-este-tulburarea-obsesiv-compulsivai_17061
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/tulburarea-obsesiv-compulsiva-cauzata-de-o-gena_1807
sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/care-este-legatura-dintre-tulburarea-obsesiv-compulsiva-si-depresiei_19357