vise copii

Psihologie si psihoterapie

Postata de marinela112 cu 13 ani in urma.

baiatul meu de 9 ani a inceput sa aibe pavor nocturn. Se trezeste in prima parte a noptii, intre 24 si 1, tremura ,se agita si plange fara sa-l inteleg ce zice. Acest episod se pare ca este inca sub influenta somnului fiindca pare sa nu fie complet treaz. Dupa 10 min cand totul trece nu stie absolut deloc ce a visat. Ce putem face? In familie este o situatie calma si normala. Mentionez ca si la varste mai fragede a avut asa ceva dar era o data la 3-4 luni, acum o data pe saptamana.

Raspunsuri (2)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Chiar daca atmosfera din casa este calma, subconstientul copilului poate fi impregnat de alti stimuli cum ar fi filmele - serialele, desene animate, sau jocurile video - pe calculator. Ati putea face o paralela intre evenimentele de peste zi si pavorul nocturn?
Este un copil mai sensibil?
Pana una alta, maceratul din flori de tei sau o cana cu lapte cald inainte de culcare poate sa-l linisteasca.

Dr. Ionescu

acum 13 ani

Astfel de probleme au si rezolvare homeopata. Faptul ca afectiunea persista de mult timp si ca se repeta regulat arata ca ea are o cauza mai subtila. Nici ora la care apare nu este intamplatoare, ea fiind o indicatie pentru remediul homeopat care il poate ajuta. Incercati o consultatie la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica si prescrie numai cate un remediu. Astfel de afectiuni pot fi cauzate si de sperieturi si traume traite de copil in timpul sarcinii sau nasterii.