UIT FOARTE REPEDE

Psihologie si psihoterapie

Postata de Sari cu 13 ani in urma.

Cam de o luna in urma, incep sa uit, lucruri care le fac cu cateva secunde in urma, in schimb alte lucruri, petrecute cu mai mult timp in urma le tin minte apoape perfect.
Ce remedii ar putea fi?
Am vazut la emisiunea doctor Oz ca la femeile peste 40 de ani, estrogenul este mai mult in corp, motiv pentru care memoria de lunga durata este foarte buna.Dar ce sa fac cu memoria de scurta durata sau cea senzoriala?
Va multumesc.

Raspunsuri (9)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Consultati un medic neurolog sau psihiatru pentru o evaluare si pentru a va recomanda un tratament adecvat. Sanatate!

Sari

acum 13 ani

Va multumesc.

Sari

acum 13 ani

Am fost la farmacie, am cumparat pastile cu gingobiloba, Mg, lecitina , am luat deja o pastila si imi este foarte bine. Voi incerca macar una pe zi, timp de zece zile.

Psihoterapeut Florentina Bocai

acum 13 ani

Stimata doamna,
Va recomand sa consultati urgent un medic neurolog !
Ipoteze si presupuneri in cazul memoriei de scurta durata, pot fi multe ,
dar aveti nevoie de un consult de specialitate - diagnostic CONCRET .
Multa sanatate!

psihoterapeut Florentina BOCAI

vali

acum 13 ani

Doamna psiholog, daca dupa 1 pastila ea se simte f bine, va dati seama cam de unde ii vin "pierderile de memorie". sincer, nu cred ca e vreo urgenta pt neurolog dar nu strica niciodata...

alexa

acum 12 ani

Si cam de unde credeti ca ar venii pierderile de memorie? de la panica,anxietate se poate? am si eu cam acelasi lucru...

Sari

acum 13 ani

Mersi pt raspunsuri.
Am vazut ieri o emisiune la Tv in care se spunea ca din cauza stresului se perturba functionarea memoriei de scurta durata.Am luat 5 pastile, la intervale de timp, nu mai uit asa de repede.Totodata, am inceput sa aplic jocurile d-lui doctor Kawasaki,pe calculator, o somitate in acest domeniu, special facute pentru antrenarea creierului, sa nu se deterioreze functiile lui. Zilnic ma joc cam 5 minute, dupa care mi se face evaluarea creierului, in ani.Se poate progresa din zi ni zi, depinde numai de mine, de vointa mea. Jocurile sunt facute pt stimularea diferitelor parti ale creierului, deci se va modifica, in mod controlat, ceea ce statea in amortire.Sunt foarte bucuroasa si Dumnezeu sa ma ajute in continuare, caci El imi pune la dispozitie toate mijloacele de vindecare.

Diana

acum 7 ani

Buna! Ma numesc Diana si am 19 ani..de ceva timp incep sa uit foarte repede tot ceea ce am facut,sau mai bine zis nu prea imi mai amintesc nici ce am facut cu o zi inainte .Ce pot face in acest caz?

Diana

acum 7 ani

Buna! Ma numesc Diana si am 19 ani..de ceva timp incep sa uit foarte repede tot ceea ce am facut,sau mai bine zis nu prea imi mai amintesc nici ce am facut cu o zi inainte .Ce pot face in acest caz?