tulburari...

Psihologie si psihoterapie

Postata de Iulian Gl cu 13 ani in urma.

Buna...As avea si eu nevoie de un sfat. Sunt mereu "bantuit"de anumite idei obsesive. De exemplu ma duc sa verific de 10 ori robinetele pana ma culc ca nu cumva sa le fi lasat deschise,dupa ce vorbesc cu cineva,ma gandesc daca nu cumva a inteles ceva gresit din ce am vorbit cu el si l-am jignit sau altcv.. cu toate ca stiu ca totul este doar in psihicul meu. pana acum nu prea le-am dat importanta dar de 2 luni chestia asta cu ideile chiar a devenit o obsesie deoarece imi dau seama ca sunt nijte idei banale dar totusi ma chinui sa le combat.am devenit foarte anxios ac***a mereu o stare de disconfort puternica...multumesc

Raspunsuri (6)

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

ce varsta aveti? ati incercat sa mergeti la psiholog ?

Iulian Gl

acum 13 ani

Am 17 ani.Nu...nu am fost pana acum la psiholog. Am incercat sa intru pe diverse site`uri si am dat de maladia obsesiv-compulsiva...Aceleasi criterii prin care se manifesta aceasta tulburare le am si eu. se poate vindeca aceasta boala psihica?o sa incerc sa merg si la un psiholog.

Iuli

acum 13 ani

Pare a fi o tulburare obsesiv-compulsiva. O psihoterapie este foarte indicata pt a rezolva problema si a preveni agravarea sa.

Iulian Gl

acum 13 ani

Am 17 ani.Nu...nu am fost pana acum la psiholog. Am incercat sa intru pe diverse site`uri si am dat de maladia obsesiv-compulsiva...Aceleasi criterii prin care se manifesta aceasta tulburare le am si eu. se poate vindeca aceasta boala psihica?o sa incerc sa merg si la un psiholog.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Cel mai bine mergeti sa va vada un psiholog

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

si da ,se vindeca, daca incepeti o psihoterapie