Tratament pentru un mitoman?!

Psihologie si psihoterapie

Postata de Andreya18 cu 6 ani in urma.

Buna ziua! Tatal meu este un mitoman, nu exista nici o sansa ca el sa se duca la un psiholog sau psihiatru sau orice doctor in general, pentru ca el "le stie pe toate". Minte si exagerea cu tot ce spune, iar eu chiar nu mai suport, sa-l ascult cum face el scandal cate o luna intreaga. Aveti vreo idee de pastile sau alte tartamente?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua! Tratament fara voia lui nu ii puteti face. Il puteti pacali, insa, sa mearga la psihiatru sau la psihoterapeut, spunandu-i sa va insoteasca pentru ca doriti sa va intelegeti cu el si nu stiti cum sa mai procedati, iar o terta persoana va poate ajuta in sensul acesta. Explicati-i ca trebuie sa merga pentru dvs, nu pentru el. In momentul in care accepta, contactati terapeutul/medicul si explicati-i situatia.
Sau, puteti parasi domiciliul comun si sa locuiti separat.

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 6 ani

Buna ziua,

Inteleg situatia dificila prin care treci. Este frustrant sa te dezvolti alaturi de un tata cu o personalitate atat de dificila. Posibil sa sufere de o personalitate accentuata sau chiar tulburare de personalitate, caz in care nu va accepta sub nicio forma ca are o problema, ba din contra poate localizeaza sentimentul de responsabilitate, culpa asupra mediului, asupra celorlalti.
Mai indicat ar fi sa apelezi tu la cateva sedinte de psihoterapie si dezvoltare personala pentru a invata niste strategii eficiente de adaptare si detasare in convietuirea cu o personalitate dificila alaturi.

Multa speranta!