Teama de a da vestea sarcinii

Psihologie si psihoterapie

Postata de lorena maria cu 11 ani in urma.

Buna seara. Cu toate ca am o relatie de 4 ani cu iubitul meu si locuim impreuna, am o teama inexplicabila de a-i spune mamei mele ca sunt insarcinata. Ne intelegem bine, dar nu am fost niciodata apropiate. Ea a lucrat mult timp in strainatate si ne auzeam la telefon de 3-4 ori pe luna. Nu locuim in acelasi oras si ne vedem doar la sarbatori, in schimb ma suna zilnic seara sa ma intrebe ce-am mai facut, mai ales ca eu nu mai lucrez din toamna, iar iubitul meu a plecat recent la munca in strainatate. Ma gandesc ca ar putea fi un soc pentru ea, ca o sa considere ca nu este un moment deloc potrivit pentru un copil. Nu stiu cum sa abordez subiectul, deja sarcina incepe sa se vada, prietenii si rudele iubitului stiu si mie mi-e frica sa le spun alor mei. Ajutati-ma cu un sfat, va rog, nu am liniste din aceasta cauza. Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Cred ca aveti o teama nejustificata. Mama este mama dar asta nu inseamna ca trebuie sa va spuna ce si cand sa faceti, mai ales ca, din cate povestiti, n-a avut obiecti ca aveti un iubit si locuiti impreuna cu el. Sarcina, cand apare, nu intreaba. si dvs nu va planificati viata in functie de parerile familiei, prietenilor. Trebuie sa aveti mai multa incredere in dvs si mai multa iubire si stima de sine. Daca va iubiti si va stimati, atunci o vor face si ceilalti. Ganditi-va totusi ca indiferent ce va zice mama sau restul lumii, dvs ati ales sa aduceti pe lume un copil. Acest aspect este cel mai important.

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Sarcina si nastere usoara

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

De cele mai multe ori lucrurile simple sunt cele mai sanatoase, chiar daca nu sunt intotdeauna usor de realizat. Dupa cum spunea si dl dr o mama va gasi intotdeauna forta de a merge mai departe. Poate la inceput se va supara, dar cu timpul va intelege ca este vorba despre viata dvs si ca decizia va apartine. Mult curaj :)