sunt normal sau......

Psihologie si psihoterapie

Postata de englezu83 cu 13 ani in urma.

nici nu stiu cu ce sa incep...am 27 ani dar park ma simt de 105 ani:))))))nu mai am chef de viatza ..nu mai imi place sa socializez tot timpul sunt deprimat ma simt urmarit de ghinion in ultima vreme am avut si mici probleme de sanatate si cel mai rau ink nu am o relatie stabila cu o fata ...nici nu stiu ce sa mai cred despre viata asta stiu k sunt altii si mai rau dar.......sunt prea negativist oare ?

Raspunsuri (2)

omnia

acum 13 ani

Cu siguranta esti negativist :)
Intradevar, viata este din ce in ce mai grea...mai ales in tara asta.
Dar daca ne pierdem si speranta ca va fi mai bine, nu ramanem cu nimic... Incearca sa vezi si partea plina a paharului: esti tanar si ai tot timpul si pentru dragoste si pentru nenumarate realizari.
Daca vei continua sa fii negativist, cu siguranta totul iti va parea din ce in ce mai negru.
Incearca sa te bucuri de micile placeri pe care ni le ofera viata (asa, rare cum sunt); daca nu te straduiesti sa iesi, sa socializezi, in nici un caz nu-ti vei gasi o partenera; daca pleci de la ideea ca viata ta este urata si plina de ghinion..in nici un caz nu vei sti sa apreciezi sau sa identifici un lucru bun, atunci cand ti se va intampla.
Stiu ca in unele momente e extrem de greu sa fii optimist, dar cauta sa-ti focalizezi atentia pe alte directii...fa-ti planuri de viitor, seteaza-ti niste obiective, carora sa le dedici timpul..trebuie sa fie ceva in viata care sa-ti faca placere.
Probabil te deprima faptul ca esti singur; da, uneori e mai usor sa ai langa tine pe cineva care sa te sfatuiasca, incurajeze, dar...singuratatea nu a omorat pe nimeni!!
Are avantaje si dezavantaje...si nici o femeie nu va fi atrasa de un tip mohorat..neprietenos!

La locul de munca cum e?

englezu83

acum 13 ani

in privinta muncii ce sa zic....m am axat doar pe constructii implicit o munk fizik mai grea poate si din cauza asta am acum probleme de sanatate (pneumotorax la plaman drept)nu stiu cat de grav este dar cert e k nu mai pot lucra in constructii asta sa intamplat recent cu 2 zile in urma poate si din cauza asta sunt asa deprimat....