Stari de semi-constiinta

Psihologie si psihoterapie

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin si am 15 ani. Am fumat cam vreo 3 luni si m-am oprit undeva pe la inceputul lunii martie, a anului acesta. De cand m-am lasat am avut probleme cu respiratul si faceam niste atacuri de panica foarte dese. Cred ca am dezvoltat si o hipocondrie pentru ca eram extrem de speriat ca sunt bolnav de ceva grav. Am fost la controale medicale si mi s-a spus ca nu am nimic. Ultimul control a fost acum 2 zile. Dupa ce doctorul mi-a spus ca nu sunt bolnav, intr-un fel am constientizat asta si nu m-am mai speriat. In ultima vreme am niste stari ciudate(dupa o perioada stresanta, plina de frici) in care parca sunt deconectat partial de la realitate. In adancul meu sunt constient de ceea ce fac, dar la "suprafata" ca sa zic asa, nu. Am memoria buna dar mi se intampla sa imi aduc aminte greu de lucruri si sa citesc sau sa aud alte lucruri decat sunt. Mi se intampla foarte rar sa spun lucruri care le gandesc(gresit) si sa imi dau seama ca am spus o p***ae. Ma simt de parca pierd controlul asupra corpului si sunt partial constient. Pe langa asta, simt capul greoi si o usoara jena in crestetul acestuia. Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!

Raspunsuri (2)

calin2000

acum 8 ani

Mai am de precizat ca mi s-a spus ca am o imaginatie boagata. Deseori "realizez" intr-un fel ca asta e viata mea, ca sunt eu in spatele corpului meu si nu altcineva, ca sunt constient de propria existenta. As putea avea vreo afectiune? Sau sunt manifestari normale varstei adolescentei?

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara. Din ce descrii tu, sunt atacuri de panica. Deci, cel mai bine ar fi sa te adresezi unui psihoterapeut (psihoterapie cognitiv-comportamentala) - grija cum il alegi, sa simti ca exista, intr-adevar comunicare cu persoana respectiva, sa iti imspire incredere. Daca doresti amanunte ma poti contacta la adresa de mail [email protected]
O seara linistita!