Stari de neimplinire

Psihologie si psihoterapie

Postata de miralenu cu 11 ani in urma.

Buna, de ce in fiecare dimineata ma trezesc cu stari de neimplinire? sufleteasca ma refer, se intampla foarte des in zilele de weekend dimineata si in timpul saptamanii mai rar dar dupamasa, uneori cedez psihic pentru ca nu mai surport, imi revin abia dupa cateva zile, Precizez ca starea materiala si/sau financiara nu este o problema, am un loc de munca...desi stau cu parintii nu pot sa zic ca facem scandaluri doar ca nu prea comunicam iar "lucrurile" care ar trebuie sa existe intr-o familie cum ar fi increderea, aprecierea si sprijinul sunt zero. Sa fie asta o problema? Ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (4)

Liviu

acum 11 ani

miralenu a scris: "... Ce AR TREBUI sa fac?..."
_____________

Rasp.: Mai inainte de toate, eu cred ca singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.
- Practic, una dintre posibilitati ar fi - sa faceti in continuare ce ati mai facut si pana acum (evident ca si rezultatul obtinut va fi acelasi)
- Dar, daca vreti sa obtineti un rezultat diferit, cred ca ar fi preferabil sa va schimbati comportamentul.
_____________
Pentru mai multe informatii, vezi (si): //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/izolarea_42881

Liviu

acum 11 ani

miralenu a scris: "[ Stari de neimplinire ][...] "lucrurile" care AR TREBUI" sa existe intr-o familie cum ar fi increderea, aprecierea si sprijinul sunt zero. Sa fie asta o problema?
_____________
Rasp.: Eu cred ca este vorba, mai degraba, de o preocupare :)

- Cand tu spui ca "lucrurile" pe care le-ai enumerat aici "AR TREBUI sa existe intr-o familie", (inca) te simti prizoniera. Si, in sinea ta, te revolti - cand auzi ca raspunsuri fraze stereotipe de genul: "Asa stau lucrurile si nu altfel, mergi la scoala pentru ca asa TREBUIE, muncesti pentru ca TREBUIE sa-ti castigi existenta s.a."
- Asa ca, te simti divizata sau impartita. Pentru ca te simti stanjenita de atasamentul fata de parintii tai; desi, ai nevoie de incredere, apreciere si sprijin. Si te simti derutata; pentru ca vrei sa fii si libera.

Liviu

acum 11 ani

miralenu a scris: "[...] DE CE in fiecare dimineata ma trezesc cu stari de neimplinire? sufleteasca ma refer..."
_____________
Rasp.: Momentan, te simti singura si neajutorata (...)

(...) tocmai pentru ca ai nevoie de SENS (= directie si semnificatie); si nu vezi inca suficient de clar SCOPUL (adica, raspunsul la intrebarea "DE CE?")
_____________

miralenu a scris: "...desi stau cu parintii... nu prea comunicam..."
_____________
Rasp.: Pe de o parte, nu e deloc simplu sa ne informam despre sens, daca NOI INSINE nu ne punem intrebari in legatura cu acest subiect.
- Pe de alta parte, nu este intotdeauna usor sa fii constrans sa te asezi SINGUR sub semnul intrebarii(?)
- Motiv pentru care, (poate) ar fi preferabil sa luati in calcul si varianta de a solicita ajutorul unui psiholog specializat.

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

Va recomand sa apelati la ajutorul unui psihoterapeut pentru a va ajuta sa intelegeti starile prin care treceti si apoi sa reusiti sa renuntati la ele.