somnul

Psihologie si psihoterapie

Postata de Michelle10 cu 13 ani in urma.

Buna!De cateva nopti am si eu o "problema".Deci ma pun sa ma culc si la ora 12 ma trezesc, ma pun inapoi si ma culc si la 1 iarasi ma trezesc si tot asa din ora in ora fixa pana cand la 7 imi suna alarma sa merg la scoala.Chiar ma deranjeaza pt. ca cateodata cum ma tot scol din ora in ora adorm mai greu.Oare de la ce sa fie?Eu totusi cred ca problema asta a mea tine de psihologie,asa ca va rog dati-mi un sfat.Multumesc!

Raspunsuri (7)

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna ziua,

ce varsta aveti, Mihaela? De cand a aparut acest simptom? In ce context? Ce va preocupa in aceasta perioada?

Michelle10

acum 13 ani

14 ani:)
De cateva zile.Cateodata se intampla ca sa nu ma scol din ora in ora,dar daca nu ma scol din ora in ora ma scol din 2 in 2 ore si cam asa.Pai am cam mult stres cu scoala.Si ma stresez foarte mult ca nu am un prieten,si mai am si probleme cu familia.Sper sa imi raspundeti.

psiholog Ioana Panculescu

acum 13 ani

Un agent stresor a declansat acum o problema mai veche de a da
Cred ca ordinea este am probleme cu familia , ma stresez la scoala si vreau un prieten care poate m-ar scoate din "chinul" acesta .pe care nu-l gasesc si lucrul acesta ma intristeaza Pana nu vei fi tu ok cu tine nu vei putea sa ai o relatie ok .
Ce anume probleme sunt in familia ta?Adolescenta este o perioada grea si chinuitoare pentru multi dintre noi

psh Ioana Panculescu
[email protected]

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna seara, Mihaela,

deci ai mai multe surse de presiune: pe de o parte exista probleme in familie, la ce probleme te referi? Care sunt asteptarile tale fata de parintii tai? In ce fel ai sprijinul lor in legatura cu faptul ca te trezesti noaptea?
Spui ca e mult stres la scoala, te referi ca te asteapta niste examene (promovarea gimnaziului si pregatirea pentru admitere la liceu)? In ce fel te raportezi la provocarea cu scoala? Iti plac anumite materii? Care este relatia ta cu profesorii? Dar cu colegi de scoala? Cum stai cu temele pentru acasa? Te intereseaza mai mult performantele scolare sau atmosfera?
Cum faci fata adolescentei? Ce te preocupa in mod special in aceasta perioada referitor la personalitatea ta? Te privesti in oglinda? Ce percepi in legatura cu tine? Spui ca nu ai un prieten, inteleg ca iti doresti sa ai. Esti atrasa de cineva anume? Cum se raporteaza tinerii de varsta ta la tine?
Mai sunt multe intrebari la care iti poti raspunde pentru a face ordine in viata ta. Ar fi minunat ca cineva sa te sprijine in acest demers, de una singura poate fi un pic dificil, sau poate nu. Insa este foarte bine ca te-ai adresat aici si poate este bine sa vorbesti mai in detaliu cu parintii tai despre somnul tau usor tulburat.

Daca doresti sa raspunzi intrebarilor de mai sus, din motive de confidentialitate , ai putea sa-mi scrii pe mail-ul meu: [email protected]

O seara linistita!

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

iti recomand sa te duci sa vorbesti si cu psihologul de la scoala

m@d@23

acum 13 ani

si eu am avut probleme cu parintii in special cu mama mea pentru ca e o fire mai dificila,dar incearca totusi sa vorbesti cu ea pentru ca oricum ar fi ea mereu te va ajuta si iti va fi alaturi deoarece e singura persoana care mereu te va ocroti de orice rau.

Gabi

acum 13 ani

Pentru detalii si lamuriri puteti intra pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz. O zi placuta si multa sanatate.