Sfat/Cum sa treci singur peste o intamplare din capul tau?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11604094955 cu 3 ani in urma.

POV: Intalnesti o persoana (nu conteaza varsta si sexul) si din anumite motive te vezi cu acea persoana de cateva ori pe saptamana si iti dai seama ca prinzi o anumita placere de a sta cu acea persoana. O placere care nu se leaga nici de iubire, nici de relatii sexuale, doar prinzi drag de acea persoana si iti doresti sa petreci cat mai mult timp cu ea, devenind un prieten foarte bun. Dragul catre acea persoana se accentueaza si iti doresti din ce in ce mai mult sa petreci mai mult timp cu ea, dar din pacate nu se poate. Problema cea mai mare este ca stii ca il vei mai vedea de cateva ori (din anumite motive) apoi nu o sa va mai vedeti. Rusinea este mare si diferenta de varsta nu-ti da voie sa deranjezi cu un mesaj. Intrebarea mea este: cum pot sa ma impac cu ideea ca nu voi mai vedea acea persoana si ca nu voi mai socializa cu ea, in conditiile in care in momentul de fata pentru mine acea persoana inseamna mult, ca un prieten foarte drag mie. Incep sa fiu overthinker si tot timpul ma gandesc ca in putin timp nu o sa ne mai vedem. M-am atasat prea tare de o persoana care nici prin cap nu i-ar trece ce simt eu, noi vazandu-ne din alte motive.

Raspunsuri (1)

Unknown

acum 2 ani

In opinia mea, comunicarea este importanta si consider ca ar trebui sa ii spuneti sincer ce simtiti. Mai bine sa regretati ceva ce ati facut, decat sa va ganditi in continuare la ce s-ar fi intamplat daca ati fi vorbit deschis.