Schizofrenia

Psihologie si psihoterapie

Postata de kanya cu 12 ani in urma.

Buna ziua! As dori un sfat in legatura cu o verisoara care are 25 de ani, locuieste la tara intr-un sat, sta izolata numai in casa, nu are absolut nici un prieten(a), singura persoana de varsta ei cu care vb. sunt eu. Incep sa cred ca are schizofrenie pentru ca delireaza incontinuu despre tot felul de lucruri, precum filmele porno de care este obsedata, despre masturbare si alte lucruri care nu au legatura cu realitatea in care traieste ea si care niciodata nu s-ar putea realiza. A inceput 3 facultati si a renuntat la toate, a facut doar un curs de cosmetica dar nu lucreaza. De cate ori vb cu ea, incepe sa vorbeasca in acelasi timp, nu aude ce ii zic, parca as vorbi la pereti, mi se pare ca este "in lumea ei". Recent mi-a spus ca auzea in urma cu cativa ani o voce care ii spunea ce urmeaza sa se intample si ca stia exact ce va urma in viitorul apropiat. Zicea ca in liceu ii se parea ca rad toti colegii de ea cand intra in clasa, sau ca la Paste cand avea 17 ani, i s-a parut ca o fata se uita la ea si zambea diabolic. Chiar a zis ca fata aceea era posedata si radea fara nici un motiv la ea. Atunci m-am speriat, nu stiu daca sa mai tin legatura cu ea, imi dau seama ca are o problema. A zis ca ii s-au intamplat multe lucruri de genul acesta. In plus vorbeste numai despre trecut, stie exact ce s-a intamplat si la ce varsta. Trebuie sa mentionez ca tatal ei a disparut cand era la scoala generala si nici in ziua de azi nu a fost gasit. Crede in ocultism, in chestii paranormale, e pasionata de asta, zicea ca ar vrea sa fie actrita porno, apoi isi alegea tot felul de meserii incredibile...Nu tine curatenie im jurul ei, cand am vizitat-o am vazut ca tot patul era plin de haine, diverse...in schimb e obsedata de igiena corporala. In urma cu 2 sau 3 ani nu iesea la soare, ii era frica sa nu o atinga lumina soarelui, umbla numai in haine lungi si in culori inchise. As dori o parere daca se poate, pentru ca mai mult nu pot sa fac pentru ea decat sa intreb un specialist. Mama si bunica ei nu stiu ce face ea inchisa in casa si nu cred ca baniuesc ce ii trece prin cap iar eu nu ma bag pentru ca s-ar supara.
Va multumesc!

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Da, pare a fi schizofrenie. Este necesar un consult psihiatric urgent.

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna ziua,

Puteti ajuta familia sa constientizeze ce se intampla cu copilul lor si de consultat urgent medicul psihiatru, poate fi de mare ajutor!

Cu bine.

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua,

Intr-adevar prietena dvs. pare sa aiba probleme de natura psihiatrica. Cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa vorbiti cu familia ei despre toate aceste lucruri si sa ii sfatuiti sa apeleze cat mai repede la un psihiatru.
Tulburarile psihiatrice nu pot fi trecute cu vederea. Ele se pot agrava in asa masura incat persoana in cauza poate ajunge sa-si faca rau siesi dar si celorlalti. Asadar, dincolo de temerea dvs. cum ca familia s-ar supara daca ati interveni, este mai responsabil din partea dvs. sa luati atitudine.

Cu drag,
Ioana-Corina Marcu
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754.024.213;
Email - [email protected]

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna ziua,

Mama si bunica fetei nu stiu ce gandeste verisoara dvs dar puteti sa le intrebati despre ea; iese afara din casa, daca are prieteni, de ce nu lucreaza, si incercati sa vedeti/observati daca dumnealor isi dau seama ca se intampla ceva cu ea.

Sau fiti mai directa si intrebati-le daca sunt constiente ca fiica lor are o problema, ca nu-i normal sa nu lucreze(!?), sa stea doar in casa, etc. Gasiti dvs o modlitate de a le atrage atentia.

De asemenea, daca nu stiti sau nu aveti diplomatia necesara, incercati sa vorbiti cu medicul de familie din localitatea respectiva. Verisoara dvs are o problema de natura psihiatrica dar familia ignora aceasta problema fie ca modificarile s-au facut in timp si nu le-au perceput, fie o neglizeaza.

Sau vorbiti cu preotul de acolo, poate dansul cunoaste problema familiei respective.
Trebuie s-o ajutati pentru ca are nevoie de ajutor si de tartament.
Sanatate multa.

kanya

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru sugestii, o sa incerc sa vb cu familia ei dar cat mai discret ca sa nu stricam relatiile pentru ca sincer cred ca o neglijeaza din cauza problemelor.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Ati luat decizia cea mai buna. Succes.