sa le spun ca baiatul lor este gay?

Psihologie si psihoterapie

Postata de medeea ariana cu 11 ani in urma.

Am un verisor de 16 ani care mi-a zis ca este gay si se intalneste cu un baiat mai mare. As vrea sa le spun parintilor lui dar mama lui are niste probleme cu inima si recent i-a murit mama si e foarte afectata, tatal este un om mai aspru si mai religios si nu ar accepta asa ceva. Dar cum sunt mai multe persoane care stiu de verisorul meu ca este gay si are deja si un iubit as vrea sa-i avertizez oarecum subtil de orientarea copilului lor sa nu afle din alta parte si sa zica, ca eu am stiut si nu le-am zis nimic. Cum ar fi mai bine sa procedez? Imi e frica si de reactia lui sa nu cumva fuga de acasa sau sa face ceva daca afla parintii si il cearta

Raspunsuri (4)

ala bala

acum 11 ani

Cel mai bine este sa stai pe tusa. Nu e responsabilitatea ta sa anunti parintii verisorului tau de orientarea lui sexuala. Verisorul tau trebuie sa o faca. Iar daca nu vrea, din diferite motive, asta este decizia lui. Tu nu ai nici un cuvant de spus si trebuie sa-i respecti decizia.

medeea ariana

acum 11 ani

Problema e ca am o relatie buna cu parintii lui si nu vreau se supere pe mine ca nu i-am anuntat, poate ca pot sa faca ceva pentru el sau macar sa afle de la cineva apropiat nu de la un strain. Daca afla ca am stiut ceva atat de grav si le-am ascuns...

madalinaserbanuca

acum 11 ani

mie una nu mi se parea ˇˇatat de gravˇˇ... Dar nu te gandesti ca daca le vei spune parintilor verisorul tau se va supara pe tine...Se descurca el este mare. Singurul lucru bun pe care il poti face este sa ii iei apararea cand vor afla parintii...

Ionela B

acum 10 ani

Si daca verisorul ia vreo boala de la baiatul mai mare -SIDA, Hepatita-....Raspunderea ta unde o pui? Scrie un bilet anonim, dar nu sta cu mainile incrucisate...ca nu e treaba ta. Poate nu va fi usor pt verisor, dar e mai sigur pentru siguranta trupului sau. Ca parinte as vrea sa stiu de copilul meu chiar si ceva atat de grav. ca sa stiu sa-i explic sa se protejeze, macar. Mai intreaba si un diriginte, un preot....nu inchide ochii.