Putin ajutor

Psihologie si psihoterapie

Postata de anonimus873 cu 10 ani in urma.

Buna seara!

In ultima vreme ma ingrijorez foarte mult din cauze complet ridicole. De asemenea, imi creez scenarii a caror rezultat final ma sperie si mai rau..de aceea ma simt ca intr-o bucla infinita de ingrijorare. Chiar si daca am dovezi negru pe alb o mica doza de indoiala tot mai ramane.

Calitatea vietii a fost redusa de cand manifest simptomele acestea. Am constatat ca ma incadrez oarecum si la simptomele de hipocondrie, imi este frica sa nu am o boala foarte grava.

Am incercat sa ma linistesc si sa folosesc argumentatia logica dar nu ma ajuta decat pe moment..in cele din urma ingrijorarea dispare dar apoi gasesc alt motiv, creez alt scenariu si o iau de la capat. Am mereu senzatia ca ceva rau o sa se intample din cauza mea si ca o sa sufar, eu si cei din jur..

Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac..nu am posibilitatea sa merg la psihoterapeut. Incerc sa ma vindec singur, ma incurajez..si mai incerc sa vorbesc si cu altii despre aceste frici ale mele, dar mi-e teama ca in curand vor incepe sa rada de mine sau sa ma eticheteze drept nebun. Mai mult, am inceput sa devin foarte suspicios si cu cei din jur si sa ii banuiesc ca sunt pe cale sa imi faca ceva rau..si mai recent am ajuns la concluzia ca imi este frica sa imi fie frica, adica sa ignor un eveniment obisnuit de teama ca lasat neobservat ar putea degenera in te miri ce..

Cateva sfaturi din partea dumneavoastra mi-ar fi de mare folos.

Raspunsuri (7)

Liviu

acum 10 ani

. ------> Tu zici ca ti-e teama ca altii vor incepe sa rada de tine
l
L.......................... sau sa te eticheteze drept nebun..
l
v
.. Dar eu iti spun : cata vreme vor persista aceste.. preocupari
ale tale,
chiar ele functioneaza ca o aparare de nezdruncinat impotriva
nebuniei propriu-zise.
Teme-te insa, daca intr-o buna zi, tu insuti te vei plictisi de ele.

Liviu

acum 10 ani

P.S.

. -> Mai putin ajutor de-atat..
l
L .. eu n-am cum sa-ti dau.
v
Succesuri!..

;)

Marie Jeanne

acum 10 ani

Iti recomand un tratament naturist care sa te ajute sa te linistesti, pentru ca singur nu reusesti si la specialist nu poti sa ajungi. De exemplu, ceaiul de calmarea spiritului de la Favisan si capsulele Stress Tame de la Secom iti pot fi de mare ajutor. Nu creeaza dependenta si au efecte imediate.

De asemenea, daca esti ortodox, o spovedanie generala la un duhovnic iscusit iti va lumina mintea si limpezi gandurile. Poti citi in paralel Patericul egiptean care iti va schimba complet viziunea asupra lumii. Nu sta cu gandurile acelea care nu-ti dau pace pentru ca isi vor urma cursul daca nu incepi sa le alungi si sa nu le mai dai atata importanta.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati un psihoterapeut.

anonimus873

acum 10 ani

Desi am precizat ca nu am posibilitatea sa consult un psihoterapeut, s-ar putea totusi ca acest lucru sa nu fie necesar. Se poate sa fi fost o reactie la un stres destul de mare (perioadele acelea de ingrijorare apar mai ales in perioade cu mai mult stres), pentru ca in afara lor ma descurc mult mai bine in a-mi controla gandurile. Am reusit sa ma linistesc si sa ma relaxez si oarecum si faptul ca am postat m-a ajutat in directia aceasta, poate m-am descarcat un pic de acea tensiune. :) De aceea cred ca trebuie sa evit sa ma stresez pentru ca de aici pleaca toate problemele.

Va multumesc frumos pentru sfaturi!

Liviu

acum 10 ani

- De fapt, chiar aici-acum
ai stat
de vb. cu unul.

Liviu

acum 10 ani

____________________________________

Omagiu DOMNULUI Isus, primul meu terapeut

____________________________________