probleme de adolescent

Psihologie si psihoterapie

Postata de mimiradu cu 12 ani in urma.

buna seara am o fata in virsta de 16 ani si am foarte mari probleme cu ea din cauza mancarii nu e exagerat de sp***a dar din cauza netului sta pana la ore tarzii noapte si zioa se trezeste si la ora 14-15 si atunci nu o pot face sa manance mai nimic ca nu ii e foame sper sa nu fie ceva psihic pentru ca nu prea e multumita de cum arata si e in perioada de indragostit e cam greu la aceasta varstsi am a cam fac ce vor ei tineri din zioa de azi .

Raspunsuri (3)

snickeritza

acum 12 ani

adolescentii sunt usor influentabili de anturaj,media,internet.dvs trebuie sa va apropiati de fiica dvs,sa-i fiti ca o prietena sa poate sa aiba incredere sa va povesteasca toate problemele prin care trece.e o varsta dificila in care ar putea lua decizii gresite fara un sprijin familiar,moral adecvat.cu internetul...trebuie sa stiti sa-i explicati ca excesul chiar dauneaza grav sanatatii.trebuie sa-i vorbiti pe limba ei in asa fel incat sa va considere aliat,nu dusman...puteti sa discutati cu ea povestindu-i amitirile dumneavoastra din perioada adolescentei,asa poate se apropie mai mult.si oferitii alternative in privinta petrecerii timpului liber.succes

mimiradu

acum 12 ani

de aprope ii sint aproape si imi mi povesteste cate ceva dar nu o pot face sa sa deslipeasca cateva ore de net.multumesc de raspuns

Liviu

acum 12 ani

mimiradu a scris: "din cauza netului sta pana la ore tarzii noapte si ziua se trezeste si la ora 14-15 si atunci nu o pot face sa manance mai nimic ca nu ii e foame sper sa nu fie ceva psihic [...] dar nu o pot face sa sa deslipeasca cateva ore de net."
__________________

Neglijarea nevoilor primare (somn, hrana) reprezinta deja o urgenta medicala.
__________________
Dependenta de Internet a devenit deja o afectiune clinica. In acest sens, cercetatorii americani au ajuns la concluzia ca aceasta afectiune ar trebui inclusa in sfera tulburarilor compulsiv-impulsive. Tratamentul este psihoterapeutic.