Probleme cu prietena mea - adolescent!!!

Psihologie si psihoterapie

Postata de ioana_girl cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o problema destul de importanta si sper sa ma puteti ajuta.Prietena mea inainte acum ceva vreme era ok,era orice copil normal.Insa de la o perioada(jumatate de an) sa schimbat.A inceput treptat, nu brusc.Primul lucru a fost fumatul care la inceput era foarte rar insa in prezent e din ce in ce mai des (si are doar 14 ani) apoi sa schimbat si a devenit rockerita,ascultand non-stop acest gen.Nu mai are grija de ea, nu mai e atenta la infatisare ca mai de mult.O data sa si taiat cu lama pe maini.E depresiva.Alcoolul pentru ea e apa.Si toate astea si pentru faptul ca e indragostita,iar ca sa ajunga acel grup (care sunt in aceias clasa cu el cu baiatulde care e indragostita) si-a lasat vechii prieteni pentru aceia noi,care fumeaza si mai fac si alte p***ai.A intrat intrun anturaj total nepotrivit care a aduso aici.Iar in prezent parintii iau descoperit tigarile si alcoolul si iau pus tot felul de intrebari,dar lor nu le prea pasa de ea,iar ea spune ca daca nu le pasa va continua pana va ajunge mai rau ca sa vada ca copilul lor are probleme.E foarte grav si ma ingrijorez extrem de tare de starea ei,iar anturajul si baiatul acela de care ea este obsedata o termina.Mi-a chiar vorbit si despre suicid.Mie frica pentru ea,am nevoie de niste sfaturi

Raspunsuri (8)

Liviu

acum 12 ani

Ioana a scris: "Prietena mea... are probleme. E foarte grav si ma ingrijorez extrem de tare de starea ei... Mi-a chiar vorbit si despre suicid. Mi-e frica pentru ea, am nevoie de niste sfaturi"

Buna, Ioana!

Retine, te rog! Nimic nu-l impinge mai mult pe un potential sinucigas spre marginea prapastiei decat grija exagerata.

Cu alte cuvinte, fii mai putin grijulie cu prietena ta, si te vei simti mai putin vinovata. Restul NU mai tine de competenta ta. Prin urmare, NU este responsabilitatea ta. Ai facut si tu ce ai putut.

ioana_girl

acum 11 ani

Bine,dar pur si simplu tin la ea iar faptul ca nu fac nimic ma face sa ma simt o prietena rea.Iar eu stiu ca ea nu e asa...crezi ca e doar o perioada peste care va trece?Eu i spun ca ce face nu e bine,ii atrag atentia....si ea zice tot timpul da bine...o sa ma schimb...dar nu e asa

Liviu

acum 11 ani

Eu am dat aici un raspuns la problema TA (in legatura cu prietena ta), pentru ca TU ai solicitat ajutorul. In schimb, prietena ta nu a solicitat asa ceva. Si prin urmare, nu este nicio nevoie sa ajutam pe cineva care nu doreste acest lucru.

ioana_girl

acum 11 ani

bine...oricum va multumesc foarte mult!!!

Liviu

acum 11 ani

Ioana, (doar) daca aceasta problema a ta persista, (imi imaginez ca) ea ar putea sa aiba legatura mai degraba cu sora ta, pe care probabil ca mama ta o lasa adesea in grija ta; si cu care te comportai cu aceeasi grija exagerata, ca o aparare/compensare impotriva dorintei tale de a scapa de ea :)

Ela

acum 11 ani

Liviu, esti inteligent.

Liviu

acum 11 ani

Multumesc frumos, Ela!

:) Referitor la interpretarea mea din mesajul anterior: eu n-am de unde sa stiu daca este asa. Insa, mi-am permis sa "delirez" si eu putin aici, tocmai pentru a ne asigura ca acum este totul OK.

ioana_girl

acum 11 ani

nu este asa.oricum mersi de sfaturi