Problema psihologica.

Psihologie si psihoterapie

Postata de cristian2012 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
In intrebarea anterioara am intrebat in legatura cu lovitura la cap, am fost la spitalul Bagdasar arsenie din Bucuresti (trimitere de la budimex) si am facut o radiografie la cap.doctorul mi-a spus ca nu e nimic grav. mia spus sa nu consum pepsi, cola ciocolata 2-3 zile si sa ma hidratez cu lichide, iar apoi ma trimis acasa.
De cand m-am lovit am avut ameteli,stari de voma, stari de imposibilitate de concentrate, nu mai pot memora ca lumea,de confuzie(mi-e greu sa gasesc un obiect prin casa), nu imi mai simt mainile ca fiind ale mele, imi simt picioarele usoare, si imi pierd cheful de a face un lucru care trebuie sa il fac. As vrea sa mai va spun, ca in copilarie pe la varsta de 7 sau 8 ani am avut un atac de panica. mai detaliat, ma dadeam in parc intro invartitoare cu alti 2 copii si de la prea mare viteza miam pierdut cumpatu si am avut un atac de panica.
De atunci, de la acel atac de panica cam....tot mereu daca ma aflu in aglomeratie,autobuz,metrou,masina,spatii deschise Imi pierd cumpatu exact ca si cum as fi pe aproape sa fac un atac de panica, , nu mai ma pot concentra, parca mainile nu mai ar fi ale mele, picioarele moii. chiar si acum cand scriu aceasta intrebare sunt in starea aceea de confuzie.
Inainte de lovitura de la cap, doar problema legata de atacul de panica o aveam. Dar de cand m-am lovit la cap, nu mai ma pot concentra mai tot mereu, stari de voma, devin confuz. nu mai stiu unde sa ma duc, unde ma aflu, ce trebuie sa fac.
presupun ca de la problema cu atacul de panica, si de la lovitura la cap treaba Sa Agravat. Va rog daca puteti sa ma ajutati!!!!! Multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Din cate inteleg sunteti minor. Va recomand sa vorbiti cu parintii dvs, sa le explicati starile pe care le aveti si sa le povestiti si de temerile prin care treceti si sa ii rugati sa va duca la un psihoterapeut pentru a va ajuta sa invatati sa faceti fata acestor stari si in timp sa reusiti sa nu le mai aveti.